Milan Paumer zemřel
Ve věku 79 let zemřel ve čtvrtek v Praze po těžké nemoci Milan Paumer, jeden ze členů skupiny bratří Mašínů, která vedla ozbrojený boj s komunistickým režimem. Společně se v 50. letech postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce. Při jejich činnosti zemřelo šest lidí, včetně oloupeného pokladníka, což dodnes vyvolává v české společnosti nejednoznačné hodnocení.
"I dneska jsou nějaké zákony, které podporují naši činnost a vysvětlují to tím způsobem, že vražda na tyranovi není vraždou."
Milan Paumer soudil, že v tehdejších poměrech ani neměli jinou možnost, než si cestu na svobodu prorazit násilím:
"Ano, nazývají mě tady, a slyšel jsem to kolikrát, vrah. Já nevím, jak oni si představují bojovat proti zlu? Komunisté si asi mysleli, že když mají bouchačky, že po nás budou střílet a my po nich budeme házet švestkové knedlíky! To se nestalo. My jsme si ty bouchačky sehnali. Samozřejmě způsob, jakým jsme to udělali, se myslím rovnal každé akci, ve které se muselo použít násilí, abyste dosáhli svého činu."
Historik Petr Blažek, který editoval a napsal předmluvu k nedávno vydané knize "Cesta na severozápad" o skupině bratrů Mašínů, popsal pro Českou televizi postoj Milana Paumera ke kritikům její činnosti:
"Já si myslím, že mu to zase tolik nevadilo. Vnímal to jako nějakou výzvu pro vysvětlování svých činů. On byl vlastně velice pozoruhodný pamětník, protože jezdil po školách. Přednášek, které tam uskutečnil, bylo několik stovek. Já sám jsem ho na jedné poznal v roce 1999 na Filozofické fakultě. On velice trpělivě, nicméně velice rozhodně vysvětloval svoje postoje a trval na nich. Často byl třeba komunistickým tiskem po roce 1989 označován za vraha, ačkoliv on sám vlastně nikdy nevystřelil, narozdíl od bratří Mašínů. Narozdíl od nich vlastně nemusel vysvětlovat ty kontroverzní činy, byť se na nich podílel, jak sám říkal, jako řidič, ale on sám se k ním vždycky hrdě hlásil. Knihy vždy podepisoval přízviskem 'ten třetí', takže vždycky se považoval za toho třetího." Milan Paumer zastával názor, že na činy celé skupiny měl určující vliv otec bratří, generál Josef Mašín, popravený nacisty v roce 1942:"Když oni vyrůstali, tak na nich pracoval jako otec a říkal jim, že když jste Čech, tak se musíte o svůj národ starat. A když chcete mít svobodnou republiku, tak tu svobodu si musíte nejdřív vydobýt, a pak si tu svobodu a demokracii musíte hlídat. A to není jednoduchá věc."
Milan Paumer během svého života usiloval o oficiální uznání třetího odboje. Návrh zákona prošel prvním čtením v Senátu. Pokud bude schválen, mohou získat osvědčení odbojáře i lidé, kteří bojovali s komunistickým režimem se zbraní v ruce nebo byli vězněni pro své názory více než 3 roky. Před dvěma roky tehdejší premiér Mirek Topolánek ocenil Milana Paumera a bratry Mašíny čestnou plaketou. Senát nyní opět navrhl prezidentovi, aby všechny tři vyznamenal Řádem Bílého lva.