Morava v Tříkrálové sbírce výrazně předčila Čechy

Letošní Tříkrálová sbírka, při níž počátkem ledna vyrazily do ulic a domácností po celé zemi tisíce koledníků, se zřejmě vyrovná loňskému roku, kdy se vybralo kolem 42 milionů korun. Sbírku organizovalo už čtvrtým rokem Sdružení Česká katolická charita a peníze půjdou na sociální a humanitární pomoc. Tím, že lidé do sbírky přispějí, pomohou svému regionu, neboť v něm zůstává 65 procent vybraných peněz.

Letošní Tříkrálová sbírka, při níž počátkem ledna vyrazily do ulic a domácností po celé zemi tisíce koledníků, se zřejmě vyrovná loňskému roku, kdy se vybralo kolem 42 milionů korun. Sbírku organizovalo už čtvrtým rokem Sdružení Česká katolická charita a peníze půjdou na sociální a humanitární pomoc. Tím, že lidé do sbírky přispějí, pomohou svému regionu, neboť v něm zůstává 65 procent vybraných peněz. Desetina pak pomůže lidem v Čečensku, Kosovu či Íránu, který zasáhlo ničivé zemětřesení. Mezi regiony jsou ve vybraných částkách značné rozdíly, což potvrdila Helena Žabžová z České katolické charity.

Na Moravě se vybírá daleko více prostředků, lidé přistupují ke sbírce daleko aktivněji, než v českých zemích. Čím se to vysvětlujete?

"V podstatě historií. Ke křesťanství mají Moravané daleko blíže než Češi."

Jaká je situace v Praze?

"V Praze je situace trošičku specifická. Tady koledníci také chodí, ale dost prostředků se vybere i formou složenek, což na některých jiných regionech tak markantní není."

Slova Heleny Žabžové potvrzují i první čísla z regionů. Například v olomoucké diecézi se vybralo přes 13 milionů korun. Také Ostravsko-opavské diecézi se podařilo získat 8 milionů korun, což je, jak uvedla Jarmila Sýkorová, v oblasti s velmi vysokou nezaměstnaností obdivuhodné. Výtěžek je v regionu vůbec nejvyšší v historii sbírky.

"Myslím, že to je i osobní zkušenost s charitou. Pokud třeba člověk v rodině onemocní nebo potřebuje umístit do charitního sdružení, tak ta osobní zkušenost hodně přináší a zvláště na těch vesnicích to není ještě takové anonymní, takže lidé si to i mezi sebou řeknou."

Kam peníze z charity půjdou?

"V Ostravě se bude stavět hospic a budeme podporovat hospicové hnutí. Peníze půjdou například na výstavbu domova pro pokojné stáří a domu pro psychicky nemocné ve Frýdku-Místku."

Naproti tomu v českých regionech jsou vybrané částky nižší. Sbírka v plzeňské diecézi vynesla zhruba 2,3 miliony korun. Mluvčí charity Irena Kastnerová uvedla, že solidarita není lidem cizí. Celkový výsledek byl asi o 100 tisíc korun menší než loni.

""Na tom výtěžku se podepsaly především chřipky. O to více nás potěšilo, že králové a královny byli na mnoha místech už očekáváni a velmi příjemně vítáni."

Kam půjde výtěžek sbírky? Jaké budou hlavní projekty?

Diecézní charita Plzeň bude tyto prostředky používat na provoz domovů a stacionářů pro seniory, také na projekty krizové intervence. To je pomoc lidem v těžké kritické situaci, například po autohavárii nebo po požáru. Dále na adopci na dálku v Bolívii, na provoz poradny pro migranty a uprchlíky a také na provoz humanitárního skladu. Na úspěchu sbírky se podílela jak obětavost koledníků a organizátorů, tak velkorysost a solidarita dárců, a těm všem je třeba za to poděkovat."