Moser – sklárna, která v době sklářské krize expanduje

moser2.jpg

V posledních dnech přicházely ze světa českých sklářů jen samé negativní zprávy. Ale i v krizi občas zazní nějaká příznivější informace. Takovou nyní vyslal Karlovarský Moser, který nově rozjíždí výrobu ve sklárnách v Chlumu u Třeboně. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Moser,  foto: autor
Světoznámý karlovarský výrobce uměleckého a luxusního skla se rozhodl oživit jinou světoznámou sklárnu, a to na jihu Čech. Ta byla v Chlumu u Třeboně založena v roce 1891 a před pěti lety zanikla. O práci tehdy přišlo přes 500 lidí a skončilo také tamní sklářské učiliště. Podle náměstka ředitele Moseru Stanislava Hadravy nepřišlo rozhodnutí expandovat na jih Čech ze dne na den a není tedy reakcí na současnou agonii velkých sklářských podniků ve Světlé nad Sázavou a v Poděbradech.

„Spíše se dá říci, že to bylo dlouhodobě plánováno. V podstatě od května jsme tento projekt začali rozjíždět. V první fázi jsme oslovili lidi v oblasti Chlumska.“

Sklářské pece v Chlumu nehodlá Moser zatím zprovoznit. Technologicky se tamní výroba přece jen podstatně odlišovala od výroby skla v Karlových Varech. V Chlumu se bude sklo brousit a jinak upravovat. Poté bude převezeno zpět do Karlových Varů k závěrečné expedici. Náměstek Hadrava říká, že za obnovením výroby na jihu Čech je neutuchající zájem o produkci Moseru ve světě, o ručně vyráběné sklo s precizním zpracováním a mistrovským designem. Moser zkrátka zůstává značkou světových celebrit, korunovaných hlav i vůdčích politiků. Proto i z Chlumu půjde produkce převážně na export.

Foto: autor
„Máme v současné době velký přetlak zakázek na export. V podstatě děláme z větší části na export. Proto rozšiřujeme i výrobní kapacity, protože zakázek máme tolik, že vůbec nestíháme uspokojovat zákazníky. Máme i poměrně dlouhé dodací termíny. Tím, že rozšíříme výrobní kapacitu, předpokládáme, že zkrátíme dodací lhůty.“

Najít kvalifikované, zkušené brusiče skla je stále obtížnější. Na Karlovarsku a jeho širokém okolí už nabídka téměř není. Bývalí jihočeští skláři se podle Stanislava Hadravy dokáží zapracovat do půl roku. Musí nejen obnovit původní dovednost, ale také se překvalifikovat na jiný způsob dekoru. V Chlumu dříve dělali dekor na olovnatý křišťál. V Moseru ale olovo při výrobě křišťálu nepoužívají.

„V zemích českých, zejména v oblasti Karlovarska, je zrovna této kvalifikace nedostatek. Proto jsme vstoupili do regionu, kde ta kvalifikace je k dispozici.“

Moser už oslovil také skláře ze zkrachovalých skláren ve Světlé nad Sázavou. A někteří lidí prý už projevili zájem do Chlumu dojíždět. Je to ostatně mnohem blíž než do Karlových Varů. Ani tito skláři by neměli mít potíže s rekvalifikací.

„Jsem přesvědčen, že se to velmi brzy naučí, protože jakmile už má někdo vztah ke sklu, je to otázka krátkého času, aby se zapracoval a přeorientoval se broušené dekory, které děláme u nás ve firmě.“

Karlovarský Moser, jakkoliv jde o specifickou firmu, ukazuje svým způsobem cestu i pro jiné české podniky v branži. Rozhodně nemá cenu pouštět se do souboje s laciným asijským zbožím. Uspět se ale dá v jiných tržních segmentech, třeba v luxusu.