200 kilogramový lustr Ludwig a 160 let příběhů skla značky Moser

Lustr Ludwig, foto: Moser

Před 160 lety založil Ludwig Moser v Karlových Varech ryteckou dílnu a obchod se sklem. Jeho firma se velmi záhy stala známou po celém světě, dodnes vyráběný soubor Splendid zdobil a stále zdobí třeba stoly na panovnických dvorech. Dnes se, a nejen on, představuje v pražském Obecním domě na výstavě Příběh křišťálu Moser.

Lustr Ludwig,  foto: Moser
Hned v úvodní části výstavy přivítá návštěvníky speciálně vyrobený lustr. Jeho spoluautorem je umělecký ředitel firmy Moser Lukáš Jabůrek:

"Chtěli jsme vytvořit symbol výročí. Máme tady výstavu, výroční kolekci, ale chtěli jsme vytvořit také něco, co od nás nikdo nečeká, co jsme nikdy nedělali, co by se stalo symbolem i pohledem do budoucna, a to lustr je. Vytvořili jsme proto tento lustr Ludwig, který nese tradiční prvky, dané historií řemesla, tak i trochu současný design, současný pohled. Využili jsme krásnou medovou barvu "topaz", kterou tavíme a která patří mezi naše základní barvy skloviny. Zajímavostí je, že konstrukce je z 24 karátového zlata, to jinde na lustru na světě neuvidíte. Lustr je celý ručně dělaný, ručně leštěný i broušený. Tady na tom lustru pracovalo 40 lidí a jenom ty ověsy, je jich 133, jsme brousili 4 měsíce. Celý vývoj lustru trval rok a půl. Váží to necelých 200 kilo."

Výstava je rozdělená do 14 dílů. Každý z nich zachycuje jedno období z dějin Moseru.

"Každá kategorie pojímá určité umělecké období, které bylo pro sklárnu důležité a zásadní, které přineslo nejen Moseru, ale vůbec sklářství něco nového. Proto jsme každé to období pojmenovali nějak stylově, věnovali jsme se historismu, secesi...až po současnost. Z každého období jsme vytipovali zástupce."

Dá se shrnout, co je dnes trendem?

Z kolekce Splendid,  foto: Moser
"Dneska je to s trendy náročné. Dneska máte design velmi rozmanitý. Co je ale asi pro současnost charakteristické, je návrat ke kořenům. Návrat k tradici, inspirace z nejlepších let. Nemluvím jen o Moseru, ale o firmách obecně. Občas se stává, že se design dostává do úzkých, absurdních věcí. To jsou věci, které už nemůžete posunout dál. Občas je dobré i zastavit, zbrzdit a podívat se za sebe a najít si další nové vize. Možná mě ale doplní i Petr Nový, který jako kurátor trendy také sleduje."

A teď se tady chechtá.

"Já se nesměju ani otázce, ani Lukášovi, ani vám, ale tomu, že je to samozřejmě běžná otázka, na kterou ale málokdo zná odpověď. Z kurátorského hlediska je dnešní situace asi nejpodobnější stavu po roce 1900, kdy nastal velký triumf secese, ten trvá asi 4 roky. Potom se najednou v uměleckém řemesle jako reakce na přesycenost vrací biedermeier, empír, klasicismus, třeba soubor Splendid je z roku 1911, " popisuje kurátor výstavy Petr Nový z jabloneckého Muzea skla a bižuterie.

Většina produkce míří do zahraničí

Foto: Moser
Podle současného ředitele společnosti Moser Františka Schneidera, jde většina produkce do zahraničí. "A to dvěma hlavními kanály. Velké množství produktů prodáme v Česku, ale nakupují jej turisté. Mezi tradiční trhy patří Velká Británie, Spojené státy, něco málo vyvážíme do Evropy a další velké trhy se otevírají na Blízkém Východě a vůbec v Asii."

Máte sám doma něco od Mosera nebo jste kovářova kobyla?

"Já jsem ve společnosti velmi čerstvě, mám jen jednu skleničku. Ale od té doby, co se naše rodina přiblížila k Moseru, tak si jej zamilovala."

Výstava je v Obecním domě otevřená do 22. března. Poté se nejspíše přesune do zahraničí. V jednání je Itálie, Spojené státy nebo Tchai-wan.