Největší, nejznámější a nejzajímavější české betlémy

Královský betlém - z expozice Muzea betlémů na Karlštejně

Za několik dnů už budou Vánoce a proto i téma naší rubriky Česká nej bude vánoční, a to české betlémy. První betlém, který připomínal Kristovo narození, byl v českých zemích vystaven v roce 1560 v kostele sv. Klimenta na Starém městě Pražském.

Za několik dnů už budou Vánoce a proto i téma naší rubriky Česká nej bude vánoční, a to české betlémy. První betlém, který připomínal Kristovo narození, byl v českých zemích vystaven v roce 1560 v kostele sv. Klimenta na Starém městě Pražském.

Patrně nejznámějším betlémem je tzv. Proboštův betlém, který je vystaven v Třebechovicích pod Orebem. Stal se totiž magnetem čs. expozice na Světové výstavě v Montrealu v roce 1967. Na jedinečném řezbářském díle pracovali Josef Probošt, Josef Kapucián a Josef Friml plných 40 let.

Největším mechanickým betlémem na světě jsou pak Krýzovy jestličky a najdeme je v Jindřichově Hradci. Betlém tvoří stovky postaviček, z nich je 152 pohyblivých. Jak uvedl průvodce Jan Dolák, Krýza byl punčochářský mistr, který žil v Hradci od roku 1838 do roku 1918.

"Celý život pomaličku dělal tyhle jesličky a postupně to rozšiřoval tak, jak si představoval život v Betlémě. Bohužel ten materiál, který Krýza zvolil, neumožňuje jesličky stěhovat. Já mám mnoho nabídek z Ameriky, Austrálie, že by se to někde vystavilo, ovšem ty skály jsou papírové a celé je to tak křehké, že nějaký transport není možný."

Patrně nejrozsáhlejší expozicí betlémů ze soukromých sbírek v České republice se může pochlubit Muzeum betlémů na Karlštejně. Jak uvedla jeho spolumajitelka Romana Trešlová, jejich nejstarší exponát považuje i za nejvzácnější.

"Je z konce 18. století a z této doby se moc betlémů nedochovalo. Jedná se vlastně o betlém, který je trošku atypický. Je uložený v barokní skříňce a středem toho betlému je obřízka Ježíška, takže taková zvláštnost."

V muzeu, které sídlí v barokním domě, je na pět desítek betlémů a najdeme tu i zajímavé rarity, například betlémy z chleba, cukru i vosku. Unikátem jsou i miniaturní betlémky ve skořápce kokosového, vlašského či dokonce lískového oříšku. Mezi atrakce patří i největší český loutkový betlém, takzvaný královský.

"Ten je nahoře v podkroví na 80 metrech čtverečních. Všechno se v něm hýbe, takže děti jsou u vytržení a nadšené. Ten jsme si vymysleli přímo pro tento dům, pro toto podkroví a máme ho tady asi tak pět let."

Kulisou Královského betlému je hrad Karlštejn s podhradím, osazený čtyřmi desítkami loutek o velikosti od 30 do 60 centimetrů. Loutky se pohybují v ději, ve kterém se prolínají historické události s pověstmi a s fantazií. Mimo jiné je v betlémě k vidění 10 slavných panovníků.

Slovo nej... si zaslouží celá řada českých betlémů, ať už se ono nej... vztahuje k jejich stáří, mistrovskému provedení či materiálu. Vždyť betlém lze udělat i z drahých kamenů - nejstarší dochovaný je z roku 1902 a zdobí výstavu podkrkonošských betlémů. Betlémská krajina se skládá z ametystů, achátů nebo křemenů.