Berlínská vláda majetkové požadavky sudetských Němců nepodpoří
Berlínská vláda nepodpoří majetkové nároky sudetských Němců vůči České republice. Během pondělní jednodenní návštěvy v Praze to zdůraznil německý kancléř Gerhard Schröder. Potvrdil tak svá dřívější slova, která v srpnu vyslovil ve Varšavě ke stejným požadavkům vystěhovalců vůči Polsku. Jednání Gerharda Schrödra v Praze sledoval Josef Kubeczka.
"Máme jasno v tom, že minulost nesmíme ani zapomínat, ani nad ní nesmíme zavírat oči. V žádném případě ale minulost nesmí stát v cestě naši společné evropské budoucnosti. To, co jsem řekl v Polsku, přirozeně platí obecně, tedy i co se týče majetkových nároků vůči České republice."
Kromě majetkových nároků se hovořilo také o vzájemné česko-německé spolupráci. Jak zdůraznil premiér Stanislav Gross, schůzka přinesla dva konkrétní závěry.
"A to je spolupráce v oblasti přípravy před závěrečnou diskusí o finanční perspektivě na léta 2007-2013, a za druhé o zintenzivnění spolupráce našich kolegů, ministrů vnitra v oblasti přípravy na vstup České republiky do Schengenu."Německý kancléř a Vladimír Špidla se shodli na tom, že sociální stát v Evropě je třeba zachovat, ale zároveň je nezbytné jej reformovat. Oba to uvedli ve svých vystoupeních na pražském Žofíně před zhruba šesti stovkami předních představitelů českého politického, ekonomického a veřejného života. Vladimír Špidla tam mimo jiné řekl:
"Evropský sociální model je odpovědí Evropy na pošetilost tehdejší moci a je to model, který je součástí naší kultury a je také součástí naší konkurenceschopnosti. Bylo by hrubým omylem se domnívat, že vzdáme-li se svého evropského sociálního modelu, získáme rázem a zázračně na konkurenceschopnosti. Opak je pravdou."
Vystoupení na Žofíně kancléř Schröder již předem označil za hlavní bod své několikahodinové návštěvy v Praze. Podobného názoru je i politolog Robert Schuster z pražského Ústavu mezinárodních vztahů."Šlo spíš o záležitosti evropské. To v podstatě odpovídá i logice věcí, protože Německo, jakožto sice největší stát Evropské unie, bude potřebovat v situacích, kdy se bude snažit prosadit určité pozice proti těm zbývajícím čtyřiadvaceti členům, pochopitelně nějaké partnery. Je celkem logické, že začne hledat právě ve svém nejbližším sousedství."
Myslíte si tedy, že podpora tak malé země, jakou je Česko, ve snaze reformovat evropský sociální model může mít praktický dopad?
"Myslím si, že je to spíše otázka určitých konzultací, určité výměny názorů. Domnívám se, že skutečnost, že Česká republika nějakou transformační fází prošla, může pro Německo působit jako určitá inspirace."