Česká škola bez hranic připravuje projekt fakultních škol
V Praze v těchto dnech probíhá dvoudenní setkání zástupců Českých škol bez hranic. Cílem této mezinárodní sítě vzdělávacích institucí je výuka předškolních a školních dětí, které vyrůstají v zahraničí. Většina dětí pochází ze smíšených manželství a je občany České republiky. Během setkání si přítomní zrekapitulovali uběhlý rok a vyměnili cenné zkušenosti:
"Novinkou tohoto roku byl školní vzdělávací program, který jsme v Paříži vypracovali dle naší mnohaleté zkušenosti a který jsme v tomto školním roce vyzkoušeli. Program byl předložen ministerstvu školství k posouzení. První část vzdělávacího programu byla samotným ministerstvem poskytnuta Výzkumnému ústavu pedagogickému v říjnu minulého roku, který jeho jazykovou část, tedy český jazyk a literaturu pro první až devátou třídu, shledal v souladu s rámcovým vzdělávacím programem ministerstva školství po drobných úpravách jako vyhovující. Úpravy byly následně zapracovány do finální verze."
"V září minulého roku bylo založeno občanské sdružení Česká škola bez hranic, které bylo zaregistrováno v České republice. Hlavním cílem bylo vytvořit nadnárodní organizaci, která by České školy bez hranic sjednocovala a koordinovala jejich činnost. Sdružení dále připravuje dlouhodobé projekty a usměrňuje spolupráci mezi jednotlivými pobočkami. Právě teď například probíhá v ekologickém domě Sluňákov třetí ročník letního tábora ČŠBH, kterého se letos účastní děti z Anglie, Německa a Francie."
Významným krokem bylo schválení nového vládního usnesení o zachování českého kulturního dědictví na rok 2011 až 2015, o kterém jsme vás již v našem vysílání informovali. V jeho rámci byla Českým školám přislíbena finanční a materiální pomoc. Lucie Slavíková Boucher rovněž zdůraznila, že školy v budoucnosti čeká ještě spousta práce, ale i řada zajímavých projektů:"Rádi bychom vytvořili řetězec takzvaných fakultních škol. Jejich smyslem by bylo školení studentů pedagogických oborů ve spolupráci s pedagogickými fakultami v České republice. V tomto směru jsem již zahájili jednání s Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy a s Pedagogickou fakultou Jihočeské univerzity. Od září k nám v rámci pracovního programu Erasmus přijede první ze studentek. Doufáme, že tímto způsobem podpoříme mladé lidi, kteří mají zájem o výuku a kteří by mohli v našich pobočkách přechodně pomáhat. Zároveň koncept vidím jako službu Českých škol bez hranic pro studenty. Praxe u nás je svým způsobem výjimečná, protože se odehrává v multilingvním prostředí - a to je něco, s čím se studenti v České republice těžce setkávají."
Česká škola usiluje o akreditaci svého vzdělávacího programu a zařazení do vzdělávací soustavy České republiky. Školám by tento krok přinesl celou řadu výhod, ekonomické odlehčení, zvýšení prestiže a s tím související rozšíření počtu zájemců o studium.