Kokořín

Foto: CzechTourism
0:00
/
0:00

Kousek od Mělníka leží v lesích romantický hrad Kokořín. Víte, že tu údajně pobývali známí loupežníci Petrovští? A že zdejší kraj inspiroval nadšeného turistu Karla Hynka Máchu k napsání prózy Cikáni? Po lesních cestách se k hradu vydáme se Zdeňkou Kuchyňovou.

Kokořínsko nadchne všechny cestovatele. Jsou tu zajímavé hrady a pískovcové skály. Soutěsky, komíny, vytesané schůdky a k tomu zvláštní akustika. Zkuste ve skalách zavolat a ozve se několikavteřinová ozvěna. Před půldruhým stoletím zde vytesal sochař Václav Levý do skal umělou jeskyni Klácelku, do obřího balvanu kapli a dvě šestimetrové podobizny. Říká se jim Čertovy hlavy a podle legendy to jsou skuteční obyvatelé nedalekého Liběchova. Čím hlouběji budete pronikat ke Kokořínu, tím neprostupnější bude les skalních útvarů.

Foto: CzechTourism
Když vejdete do hradu, přivítá vás uzounká ulička mezi hradbami a palácem. A pak už se otevře pohled na nádvoří hradu, který nechal ve 14. století zbudovat Hynek Berka z Dubé. Kokořín sloužil jako strážní hrad.

"Spolu s Houskou a dalšími hrady tvořil klín do královského území Mělnického a Bezdězského. První písemný záznam o hradu máme z roku 1427, kdy ho vlastnil Aleš Škopek z Dubé a o sto let později už víme, že majitelé začali budovat gotickou tvrz v obci Kokořín, později byla přestavěna v 18. století na barokní zámek."

A ten tu stojí dodnes, uvedla kastelánka Jiřina Gabrielová. A právě do zámku se majitelé panství z hradu přestěhovali.

Kokořín
"Hrad zůstal prázdný a obsadili ho loupežníci. Známé je jméno Petrovský nebo Klempera. Po něm se jmenují okolní jeskyně. Dokonce se našlo ve sklepení 20 koster. Je domněnka, že to jsou právě loupežníci, kteří v okolí dělali neplechu, byli pochytáni a zazděni ve sklepě."

Později přišel významný bod v historii hradu.

"V roce 1895 koupil panství pan Václav Špaček s manželkou Růženou. Koupili zámek, pozemky s lesy a poli a zříceninu hradu, kde stála jenom věž. Jinak to byly kamenné ruiny."

Kokořín
Špačkova rodina zbohatla na povoznictví. Například koně, kteří vozili poštu k Praze, byli právě Špačkovy. Jako obdivovatel české historie a odkazu Jana Husa se rozhodl pro romantickou obnovu sídla podle plánů architekta Eduarda Sochora. Kokořín tak získal na počátku 20. století svou dnešní podobu. Laici ho vychvalují, odborníci zatracují. Ale skutečností zůstává, že Kokořín je krásný hrad, který láká turisty k návštěvě. Ty příliš nezajímá, že za současným vzhledem stojí rozsáhlá rekonstrukce z počátku 20. století, která z chátrajícího objektu vytvořila dominantu Kokořínska. Při troše fantazie si totiž Kokořín můžete představit jako loď plující mezi lesy. Tenhle pohled vynikne především z letadla a nebo z věže staré 700 let.

"Věž je 38 metrů vysoká, má průměr 9 metrů a je zajímavá tím, že vnitřní stěna směrem do hradu má 2,5 metru a venkovní stěna 3,5 metru kvůli obraně. Věž byla zasažena bleskem v roce 1909. Byla poškozená, ale opravila se a dnes stojí v celé kráse. Pod věží bývala hladomorna a ta je nyní zasypaná."

Kokořín,  foto: Jan Sovka / Creative Commons 3.0 Unported
Z vrcholu věže je vidět obec Kokořín i celé okolí. Například vesnička Hradsko, což je bývalé slovanské hradiště z 8. století. Historikové se domnívají, že jde o bývalý Kamburk, který obléhal v roce 805 Karel Veliký. Ale vstupme do hradu.

"Nyní jsme ve starém paláci v erbovní síni. Erbovní proto, že jsou zde fresky s erby všech majitelů panství. Erb pana Hynka z Dubé, který hrad vybudoval, další důležitý erb císaře Rudolfa II. Ten také vlastnil kokořínské panství a poslední důležitý erb je erb rodiny Špačků. Mají v erbu půl koně, půl lva, hrad a mluvící pásku."

Jak dodala Jiřina Gabrielová, je na ní latinsky psaný nápis "konec korunuje dílo". A to dílo zdařilé. Mimochodem, víte, jak se na zámku na počátku 20. století topilo? Lustry i krb byly předělány na svícení i vytápění acetylénem. V pokojích jsou ukázky bydlení. A tady by si měly dát pozor především ženy. Která si prý zahoupá zdejší kolébkou, do roka porodí. Lovecký salon pak ukrývá fresky s vyobrazením pana Špačka, jeho dětí a manželky - všichni jsou v loveckém. A paní Špačková je na hradě ještě jednou - na budově na nádvoří jako socha ženy.

Kokořín,  foto: Jitka Měřínská / Český rozhlas
Rodina Špačků je od roku 2006 na hradě zpět. Soud jim totiž Kokořín vrátil. Proto zde můžete potkat Jarmila Špačka, který dřív pracoval na šachtě, teď je z něho hradní pán. Pečuje nejen o uchování sídla, ale také o provoz hradu. A ke které jeho části má zvláštní vztah?

"Pietní vztah mám k místu, kam návštěvníky nevodím. Dole je bývalá kaple, která je zároveň rodinnou hrobkou. Abych řekl pravdu, velký vztah k historii nemám. Spíše mám vztah k dědictví předků a chtěl bych zachovat rodinné tradice."

Špačkové chystají rozsáhlé investice a tak se Kokořín možná dočká slávy, které se těšil před stovkami let.

10
50.430690800000
14.567490600000
default
50.430690800000
14.567490600000