Poučme se z historie
Šéf české diplomacie Cyril Svoboda neuspěl v pondělí se svými představami, jak by se měla Evropa postavit k nedávným muslimským bouřím, jejichž spouštědlem bylo zveřejnění karikatur Proroka Mohameda v některých evropských novinách. V kontextu nynější návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Česku se jeví zajímavě názory expremiéra Miloše Zemana, které nedávno prezentoval v Praze. Je například přesvědčen, že největší konflikt 21. století nastane mezi euroamerickou a islámskou civilizací. V této souvislosti vyzval ke spojení Evropské unie a Ruska proti islámskému světu.
"Na to, jak říká prezident Klaus, já nemám silný názor. Turecko prošlo pod vedením Kemala paši, nebo chcete-li Atatürka, poměrně zásadními reformami, ne snad k nějaké demokracii britského stylu, ale k sekulárnímu státu, což je v islámském prostředí něco naprosto neslýchaného. Já jsem si vždycky myslel, že by vstřícná politika Evropské unie mohla vést k tomu, že by tento trend, který více nebo méně ukazuje stejným směrem, jako předtím osvícenství v evropském vývoji, byl posílen, a že by tak mohla Evropa získat v islámském světě významného spojence. Jiná věc je, že se tento trend bohužel nedá v Turecku prosadit zjevně jinak než dominancí armády, což vyvolává u takových krasoduchů lidských práv, a těch je u nás a v Evropě hodně, poměrně velký odpor. Na Turecko se pak kladou požadavky, které kdyby splnilo, tak se změní v Irák. Takže já v tuto chvíli nevím. Mně by svým způsobem imponovalo, kdyby se podařilo Turecko nějakým způsobem integrovat do toho západního spojenectví jako partnera v obraně před agresivním islámem. A v tom případě by se Turecku musely odpustit určité věci, které ono nemůže splnit, určité věci, které patří k našemu pojetí lidských práv. Byl by to takový kompromis, který možná pro řadu lidí u nás a vůbec v Evropě nebude přijatelný. Ta věc je strašně složitá."
A ještě jeden názor Miloše Zemana, s nímž se prezentoval v Praze na Žofíně: Česko by podle něj mělo zavést tvrdá opatření proti nepřizpůsobivým migrantům a otevřít se slovanským zemím. Expremiér sice připustil, že jeho slova možná rádi uslyší příslušníci ultrapravicových stran, ale není to přesto až příliš extrémní názor?"To nějak souvisí se slovanskými sympatiemi pana expremiéra, které já považuji za naprosto sebevražedné pro české národní zájmy. My jsme odtud vyhnali 3 miliony sudetských Němců, a teď si tady místo toho uděláme třímilionovou ruskou menšinu?! To říkám v malinké nadsázce, kam až by to mohlo vést. Tato politika mi připadá nepoučena na historii. Myslím si, že snad by se imigrace měla nějakým způsobem přibrzdit, ale ne nějakým siláckým a radikálním. To je jedna věc. A ne tak, že si sem prostě pustíme nějakou obrovskou ruskou pátou kolonu. To by se mi absolutně nelíbilo," zdůraznil politolog Bohumil Doležal.