Komenský nevypadá jako filozof pod prachem dějin. Představuje ho České centrum v Římě
Při procházce Římem můžete zabloudit na Palazzo Braschi, sídla Museo di Roma. Probíhá tu výstava o jedné z nejvýznamnějších osobností českých dějin, Janu Amosi Komenském.
Výstava symbolicky končí 15. listopadu, v den, kdy před 350 lety Komenský v Amsterdamu zemřel.
Kromě Českého centra v Římě se na výstavě podílelo Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě a společnost Vision Factory, která se starala o audiovizuální prvky.
"Když jsme vytvářeli scénář výstavy, byli jsme si vědomi toho, že Komenský, možná i díky tomu, že spadal spíše pod evangelický sever, není v Itálii příliš známý. Chtěli jsme se vyhnout školní výstavě a jít jinou, interaktivní cestou. Právě v tom nacházím největší kouzlo výstavy. Komenský je podle mého názoru představen velmi zajímavým způsobem a nevypadá jako filozof pod prachem dějin," uvedla ředitelka Českého centra v Římě Petra Březáčková.
Komenského socha na římské univerzitě
Výstava probíhá také za podpory českého velvyslanectví v Itálii, pro které je tento rok 'Rokem Komenského'. Kvůli pandemii však mnoho akcí čekalo omezení.
"Částečně jsme některé aktivity zachovali, například slavnostní odhalení Štursovy sochy Komenského na římské univerzitě, dále také konferenci k odkazu Komenského ve spolupráci s Univerzitou La Sapienza a Univerzitou Karlovou. Ale plánovaný koncert jsme museli zrušit. Musím říct, že zahájení výstavy bylo velice efektní. Uspořádali jsme videomapping, který měl neuvěřitelný ohlas i pro italská média."
I přesto, že Komenský není v Itálii příliš známý, nějaké vazby tu podle ředitelky Březáčkové přeci jen jsou.
"Myslím si, že Komenský je italskému publiku velmi blízký přes dílo Škola hrou. Tento rok je i 150. výročí narození Marie Montessori a myslím, že do jisté míry byla Komenského představa školy a výuky aplikovaná a rozvinutá právě Marií Montessori."
Komenského nadčasové pedagogické rady a přístupy ovlivňují systém vzdělávání i tři století po jeho smrti. O tom, že Komenský není mrtvý filozof, svědčí i anketa ministerstva zahraničí. 4. únor - den odchodu Jana Amose Komenského si vybrali za svůj významný den Češi v zahraničí.
V USA zřejmě existuje Komenského platinový prsten
Pravděpodobně stále existuje v USA dědičný platinový prsten, který předal Jan Amos Komenský jedné ze svých dcer. Informaci o tom mají v Památníku Bible kralické v Kralicích nad Oslavou.
Komenského potomek Gerta Kallika měla přijet do Československa v roce 1958. "Když se dozvěděla, že by originál mohl být zaměněn za kopii, ihned odjela," uvedla Monika Doležalová z Památníku Bible kralické. Podle dostupných zdrojů prsten zdědil další potomek, a měl by se nacházet v Kalifornii.