Kapří den. Nová městská slavnost v Jihlavě připomene slavnou obranu města
Po stovkách let se bude v Jihlavě na Vysočině slavit Kapří den. Nová městská slavnost připomene slavnou obranu města v roce 1402. Jihlavané se dali dohromady během pár minut a vítězili nad velkou přesilou.
Jihlavu tehdy napadly oddíly moravské šlechty v době markraběcích válek. V čele oddílu stál Zikmund z Křižanova. Útok se městské posádce podařilo odrazit i díky minoritským mnichům, kteří na útočníky upozornili.
Mniši byli odměněni kaprem a sedmi groši
Jihlavané si pak událost připomínali skoro 200 let Kapřím dnem, při němž byli mniši odměňovaní sedmi groši a kaprem, připomněl jeden z organizátorů Vojta Kolář.
"Je to hodně zapomenutý střípek z jihlavské historie. Velmi silný příběh o jihlavské pospolitosti a odvaze, který by stálo za to připomínat. Ta tradice tu byla od roku 1402, kdy se město statečně ubránilo nenadálému přepadení loupeživých rytířů a díky tomu začalo slavit Kapří den právě tím, že odměňovalo své obránce kaprem a sedmi groši. Je to neuvěřitelně silný příběh. Jihlavané se zničehonic dali během pár minut dohromady a ubránili se opravdu velké přesile."
Videomapping bude v místech, kde se událost odehrála
Kapří den je novou městskou slavností. Přepadení Jihlavy připomenou v sobotu hry, jarmark, divadlo, komentované procházky i velký večerní komiksový videomapping.
V minulosti se konaly průvody přes celé město. Těmi se nechali inspirovat i dnešní organizátoři. Divadlo T.E.J.P. připravilo s dětmi z Ukrajiny nadrozměrné loutky rytířů a velkých kaprů.
"Budeme mít komentované prohlídky, které budou vycházet právě od kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde se to odehrálo. Bude se procházet po místech, kudy k nám ti loupeživí rytíři vnikli, a bude se povídat o jihlavské historii. Vyvrcholením večera je velký komiksový videomapping, který proběhne na třech různých místech. Bude nejen vyprávět o tom, co se stalo, ale bude se odehrávat v místech, kde se to stalo."
Přepadení Jihlavy je zobrazené na vzácné fresce
Přepadnout Jihlavu se v roce 1402 rozhodli šlechtici z okolních vsí a hradů. Hlavním cílem bylo osvobození uvězněného spolubojovníka. „Chtěli vydrancovat město, možná i obsadit," říká jihlavský architekt Martin Laštovička. Jihlava byla tehdy velmi významným královským městem.
Přepadení je zobrazené na vzácné fresce, která je v kostele Nanebevzetí Panny Marie. „Je to rarita. Myslím si, že nemáme v našich zemích starší zobrazení města. My si můžeme prohlédnout dokonce detaily staveb, jak vypadaly na začátku patnáctého století," připomněl architekt Martin Laštovička.
Muzeum Vysočiny už letošní 620. výročí přepadení Jihlavy připomnělo 19. února turistickým pochodem. S nabídkou rybích specialit se připojí i místní restaurace.