Jak vyzdobit ornamentem plátno, dřevo nebo tenisky, učí v USA dvě malérečky z jižní Moravy
Do Spojených států odcestovaly tento týden dvě malérečky z jižní Moravy. Povedou tam workshopy věnované slováckému a kyjovskému ornamentu. Obě získaly grant Nadačního fondu Moravská krása, který má za cíl podporovat tradice jižní Moravy. Do výzvy se přihlásilo 90 maléřů a maléreček.
Jaké vzory budou učit, představila Dorota Lungová.
"Jsou to většinou růžičky, tulipánky, srdíčka, hrozny, šípky."
Moravské motivy dnes zdobí i trička, tašky nebo boty.
"Já jsem si připravila základní druhy ornamentů. Pocházím z oblasti jižního Kyjovska, takže můj ornament je trošku jiný."
Dorota Lungová vyrůstala v Ratiškovicích na Kyjovsku. Obě babičky ji učily, jak se pracuje s ornamentem, ať už to bylo vyšívání krojů, nebo vyškrabávání na barevných kraslicích. Chtěla se o ornamentu dozvědět víc, a tak začala vyhledávat knihy o lidové kultuře.
Malérečky zdobí i fasády
Pro oblast Kyjovska je typická červená barva. Dorota Lungová spolu s manželem navštívila řadu vinných sklepů na Kyjovsku a dokumentovala, jak vypadají ornamenty na fasádách. Ty se ostatně staly i její prací. Jak uvedla v rozhovoru pro Nadační fond Moravská krása, 70 procent volného času zabírají právě zakázky na výzdobu fasády.
„Je to hodně náročné, protože stojím skoro pořád na štaflích, a maluji jeden ornament za druhým. Musím hodně zvažovat, co stihnu. Pracuji na plný úvazek v Hodoníně a taky mám rodinu, takže je potřeba opravdu dost plánovat. Teď mám čekací lhůtu na fasádu na rok 2026," zmiňuje malérečka.
Do Ameriky odletěla s další malérečkou Ludmilou Vojtěškovou, která před cestou ukázala jeden ze svých výtvorů.
"Mašle, které vidíte, tak to jsou pro chlapce z Velkých Pavlovic. Ta mašle je široká 10 centimetrů. Jsou to naše tradiční slovácké květy, takže je tam vždy nějaký květ, a je to proložené nějakým zlatým nebo stříbrným ornamentem."
Moravský ornament představí v USA i putovní výstava
Do USA se v září přesune i putovní výstava V kráse ornamentu, kterou organizuje Nadační fond Moravská krása. Kouzlo a krásu moravských tradic budou moci ve Spojených státech obdivovat (nejen) čeští krajané až do října 2025.
Výstava představuje největší poklady moravského folklóru: ornament, výšivku, modrotisk a soubor děl výtvarnice a ilustrátorky Kornelie Němečkové, jejímž typickým rukopisem je vystřihovaná grafika, inspirovaná právě starými obyčeji a folklórem. Výstava navíc seznamuje i s pracemi významných současných českých designérů, kteří navazují na odkaz lidového umění a tradic.
„Cílem výstavy je, aby cennosti českého kulturního dědictví nezůstaly pouze ležet v muzejních expozicích, ale aby dál vedly svůj plnohodnotný život," připomíná na webu nadační fond Moravská krása.
První uvidí výstavu návštěvníci prestižního Národního českého a slovenského muzea a knihovny v Iowě, a to již v září. Tam bude vystavena půl roku, potom se přesune do českého centra v New Yorku a dále pak do Washingtonu. Záštitu nad výstavou převzal ministr kultury Martin Baxa.