Památková rezervace v historickém centru Pardubic
Návštěva východočeského města nabízí procházku malebnými uličkami v historickém centru a ze Zelené brány nádherný výhled na město a okolí.
Zelená brána získala svou charakteristickou věž po velkém požáru města v roce 1538. Její střecha je tvořena měděnými pláty, která díky povětrnostním podmínkám získala svou typicky zelenou barvu. Je vstupní branou na historické Pernštýnské náměstí s pozdně gotickými a renesanční domy. Neznámějším je barokní dům č.p. 50 U Jonáše, jehož fasádu zdobí obrovský plastický reliéf inspirovaný biblickou legendou velryby polykající proroka Jonáše.
Další dominantou náměstí je pardubická radnice. Jedná se zde vlastně o historizující přestavbu 3 měšťanských domů z let 1892 až 1894. Průčelí radnice zdobí medailony, které zpodobňují české krále. Mezi okny druhého patra můžeme vidět fresky s alegoriemi ctností. Uprostřed Pernštýnského náměstí stojí barokní, šest metrů vysoký morový sloup od neznámého italského umělce, který byl vztyčen roku 1695.
Pardubický zámek
Na místě dnešního zámku původně stál od 13. století vodní hrad. V roce 1491 získal pardubické panství Vilém II. z Pernštejna, který hrad přestavěl na čtyřkřídlý renesanční palác a obehnal ho mohutným opevněním. Vzniklo tak sídlo na pomezí hradu a zámku, jehož fortifikační systém představuje vrchol pozdně gotické opevňovací techniky. Posledním vlastníkem zámku z rodu Pernštejnů byl Jaroslav z Pernštejna. Dnes v něm sídlí Východočeské muzeum.
K architektonickým zajímavostem Pardubic patří stavby z počátku 20. století
Jednou z nich je pardubické divadlo Antonína Balšánka z let 1906 až 1909. Vedle Zelené brány byla v letech 1914 až 1917 vybudována budova Městské spořitelny od Františka Roitha. Podle projektu známého architekta Josefa Gočára byla na druhé straně Zelené brány postavena v letech 1924-1924 Anglobanka. Dalším Gočárovým dílem je i bývalý hotel Grand. Jeho prvním hostem byl 31. 5. 1931 prezident Tomas Garrique Masaryk. Palác Grand býval centrem všeho kulturního dění v Pardubicích, konaly se pravidelné plesy a různé další kulturní akce. Dnes už svému původnímu účelu neslouží. Po rekonstrukci v roce 1997 byla v paláci Grand otevřena prodejní galerie.