Pěvecký sbor českých krajanek v Košicích si troufne i na Pergolessiho

Při Českém spolku v Košicích už devět let působí ženský pěvecký sbor. V jeho repertoáru jsou české nebo slovenské lidové písně a vánoční koledy, ale i Dvořákovy skladby nebo náročné vícehlasé sbory. S krátkým vystoupením se české krajanky ze Slovenska představily i na mezinárodním krajanském festivalu, který v těchto dnech probíhá v pražském Salesiánském divadle. Milena Štráfeldová se na historii souboru zeptala jeho umělecké vedoucí Olgy Varínské:

"Sbor vznikl spontánně. Ze začátku jsme připravovali české vánoce, byly to jenom koledy, a najednou mne napadlo: dejme na poslední stranu /programu/ Dej Bůh štěstí tomu domu a ať si celý sál zazpívá. Máte tu spoustu krásných hlasů, vždyť to by přece mohl být sbor! Já jsem totiž sbormistr. A paní doktorka Takáczová /pozn. red: předsedkyně Českého spolku v Košicích/ řekla: kdo by ho vedl? A já jsem řekla - já! A tak vlastně vznikl sbor, který začínal koledou a lidovými písničkami, Andulkou šafářovou atd. Dnes máme pastorely s orchestrem, spolupracujeme s divadlem, zveme si sólisty, máme i sakrální hudbu. Naposled jsme měli Pergolessiho Stabat Mater..."

Kolik máte členů, nebo ve Vašem případě členek?

"Oficiálně třicet dva, ale to víte, jsou to ženy, které jsou zaměstnané, nebo jsou důchodkyně, babičky... Ale na vystoupení je nás vždycky tak dvacet pět, třicet. V Praze nás je dvacet tři."

Všechny jsou Češky?

"Většinou jsou to Češky nebo ženy Čechů, ale je tu i pět děvčat, která vyrostla v mém souboru, a když jsem začala pracovat trošku náročněji, tak jsem si je našla."

Při jakých příležitostech vystupujete? A kde?

"Vystupujeme při všech společenských a jubilejních akcích Českého spolku. Vystupujeme na vánoce, v družebních Českých spolcích, v Martině, v Bratislavě, v Humenném, v Bardějově. Oni totiž nemají taková tělesa, jejich činnost je víc zaměřena na manuální zručnost. Takže nás s radostí pozvou."

Vystupujete někdy také v Čechách? Kromě této příležitosti...

"Ano, máme velmi pěkný, přátelský a tvořivý vztah s pěveckým sborem Foerster Jičín. Rozhodli jsme se, že budeme spolupracovat. Chystáme se společně nastudovat Otvírání studánek. Recipročně jsme se vyměnili i s původním souborem Mládí z Brna."

A je Váš repertoár také na cédéčkách? Natočili jste nějaký záznam?

Ano, máme dvě cédéčka, jedno pod názvem Radostně budem zpívati a druhé České vánoce v Košicích. Tam jsou ty pastorely, o kterých jsem mluvila, a koledy."

/překlad ze slovenštiny red. RP/