Prezident Václav Klaus navštívil Rakousko
Prezident Václav Klaus navštívil po necelých dvou měsících od svého zvolení už všechny sousední země. Tou poslední je nyní Rakousko. Ve Vídni, podobně jako v Bratislavě, Varšavě a Berlíně má na programu zejména schůzky s nejvyššími představiteli země. Se zpravodajkou Radia Praha Markétou Maurovou se telefonicky spojila Zdeňka Kuchyňová.
"Prezidenti zdůraznili, že se setkávají již po několikáté, že se dobře znají. Thomas Klestil podtrhl, že Václav Klaus je dobrý znalec Rakouska tak, jako snad žádný jiný evropský politik. Vyzdvihli dobrý osobní kontakt a zejména kladli velký důraz na dobré sousedské vztahy. Byly však zmíněny i některé sporné otázky, jako je Temelín nebo Benešovy dekrety. V této souvislosti bylo konstatováno úspěšné pokračování procesu z Melku a v případě Benešových dekretů prezident Klestil zmínil prohlášení, které podepsali ještě s Václavem Havlem ve Znojmě. Prezident Klaus zdůraznil, že se k tomuto prohlášení může připojit a že sám nedávno řekl něco podobného, totiž že je možné mluvit o otázkách minulosti, ale je potřeba dívat se do budoucnosti."
Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku zveřejnilo otevřený dopis, ve kterém vyzývá Václava Klause k jednání o odškodnění sudetských Němců odsunutých po roce 1945 z českého pohraničí. Vyjádřil se nějak k tomuto tématu prezident Klaus?"Téma odsunu a vyvlastnění bylo zmíněno, ovšem ne v souvislosti s tímto dopisem. O něm se zde vůbec nemluvilo. Václav Klaus zdůraznil, že je schopen a ochoten se o těchto otázkách bavit, diskutovat s politiky, ovšem že není sám, že existuje také česká vláda a ostatní politici. Je tedy ochoten diskutovat, ale nikoli jednat."
Václav Klaus je obecně považován za jakýsi zklidňující element ve vztahu mezi Českem a Rakouskem. S jakým přijetím se setkal u Rakušanů a jak o něm informuje rakouský tisk?
"Deníky přinesly články, které souvisejí s návštěvou Václava Klause. Přijel den po návštěvě generálního tajemníka OSN Kofiho Annana, a tak i jeho cesta byla částečně ovlivněna tou předcházející návštěvou. Hovořilo se tedy v tisku hlavně o OSN. Jinak články zejména srovnávají osobu Václava Klause s jeho předchůdcem Václavem Havlem. Vyjadřovaly určitou naději, že se bude hovořit o zmíněném gestu vůči sudetským Němcům. Očekávaly se také nějaké demonstrace proti Temelínu a k Benešovým dekretům, ale až do brzkého odpoledne probíhala návštěva velmi klidně. Přijetí na nádvoří Hofburgu bylo opravdu slavnostní. Lidé přihlíželi, ale nedošlo k žádným protestním akcím nebo podobně."S Markétou Maurovou, zvláštní zpravodajkou Radia Praha v doprovodu prezidenta Václava Klause při jeho cestě do Vídně, hovořila Zdeňka Kuchyňová.