Vláda a hejtmani budou i přes neshody dále jednat

Foto: ČTK

Představitelé vlády se ve středu na jednání se zástupci Asociace krajů České republiky nedokázali shodnout v rozpočtové problematice, uvedl premiér Petr Nečas. Shoda podle něj ale panovala v jiných okruzích, třeba v otázkách ochrany před povodněmi.

Foto: ČTK
Vláda, jejíž koaliční strany se hlásí ke středu a pravici, se sešla s hejtmany, bez výjimky sociálními demokraty. Na obědě se probíralo celkem sedm okruhů. Podle premiéra Petra Nečase se u jednoho stolu setkaly různé pohledy nejen kvůli rozdílné politické příslušnosti zúčastněných, ale také kvůli jinému úhlu pohledu z různých úrovní státní správy.

Shoda nepanovala v otázce snížení platů zaměstnanců ve veřejné správě, která se hejtmanům nelíbí, ani v otázce škrtů ve státních dotacích na sociální služby v krajích. Hejtmani je a priori neodmítají, ale šetření by podle nich mělo vycházet z reálného odhadu potřeb. Neshoda přetrvala ve věci spolufinancování regionálních operačních programů Evropské unie. Vláda o 7,5 procenta omezila spolufinancování projektů, na něž ale kraje nemají vlastní peníze a chtějí dál usilovat o státní dotace, uvedl hejtman Jihomoravského kraje a šéf Asociace krajů Michal Hašek:

Petr Nečas  (vlevo) a Michal Hašek,  foto: ČTK
"Klíčovým momentem je projednání a schválení státního rozpočtu v Poslanecké sněmovně. My jsme upozornili vládu na rizika, která vidí hejtmani v tomto rozhodnutí, respektive ty regionální rady, které jsou administrátory Regionálních operačních programů. Chceme znát také stanovisko Evropské komise, protože se bavíme o systému poskytování fondu Evropské unie s názvem Regionální operační programy a hejtmani udělají všechno pro to, aby ještě vláda znovu popřemýšlela a přehodnotila své rozhodnutí."

Nesoulad tedy panoval vesměs v rozpočtových otázkách. Podle premiéra Petra Nečase je ale vláda připravena k další diskusi s hejtmany:

"Prostě budeme jednat. Já nechci říkat, co a jak bude, budeme jednat, budeme se snažit naleznout nějaké kompromisní řešení. V případě, že ho nenalezneme, tak samozřejmě se může stát, že ty pozice zůstanou rozdílné a jedna strana z toho jednání odejde neuspokojena. Nicméně není to pro nás důvod abychom řekli, že přes to vlak nejede a dále nejednáme."

Foto: Kristýna Maková
Shodu ale kabinet s hejtmany našel například nad rychlejší výstavbou protipovodňových opatření. Podle šéfa Asociace krajů Michala Haška by je měl z velké části financovat stát:

"Primárně protipovodňová opatření bude financovat stát. My jsme vyjádřili míru připravenosti spolufinancovat řekněme na komunální úrovni některé přípravné práce, to znamená třeba projektové dokumentace ve vztahu k obcím. My jsme vyjádřili připravenost maximálně spolupracovat s těmi podniky povodí, které zřizuje ministerstvo zemědělství, které to realizují v území. Oni připravují ty plány protipovodňové ochrany."

Vláda se pak s hejtmany shodla i na další debatě o středním školství. Střední školy jsou podle premiéra vytíženy přibližně jen ze 70 procent a proto je podle něj nutné uvažovat o optimalizaci jejich sítě.