Jak zvládla česká vláda koronavirovou krizi? V průzkumu dostala dva mínus

Foto: archiv Úřadu vlády ČR

Za řízení země v době koronavirové pandemie známka dva mínus. Takové vysvědčení vystavili Češi kabinetu v průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. Nejlepší známku dostala vláda za rychlost a razantnost přijatých opatření, nejhorší za nákup a zásobování ochrannými pomůckami. Z průzkumu také vyplynulo, že polovina Čechů chce nosit roušky i v budoucnu.

Foto: archiv Úřadu vlády ČR

Přemysl Čech,  foto: archiv Median
Pokud byste měli oznámkovat vládu za to, jak zemi řídila v době pandemie koronaviru, jakou známku byste kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) dali? Tak zněla otázka v průzkumu, kterého se zúčastnilo přes tisíc respondentů. Při hodnocení měli použít známkování jako ve škole - od jedničky do pětky.

Jedničku nebo dvojku dostal kabinet od 51 procent dotázaných. Průměrná známka pak vyšla na 2,57. „V době jakéhokoliv nebezpečí a ohrožení chtějí lidé mít nějaké vedení, směřování. Co se týče strategie, která tady byla u nás zavedena, že velmi rychle došlo k omezení sociálních interakcí, a v důsledku toho se v podstatě krize u nás nerozvinula, je obecné převládající mínění, že ten postup byl správný,“řekl Českému rozhlasu ředitel Medianu Přemysl Čech.

Nejlépe lidé hodnotili rychlost a razantnost přijímaných opatření, tam vláda dostala známku v průměru 2,15. Komunikování a vysvětlování kroků veřejnosti ohodnotili respondenti známkou 2,66. Obranu ekonomických zájmů obyvatel lidé v průzkumu oznámkovali trojkou. Nejhůř dopadl nákup a zásobování ochrannými pomůckami. Tady bylo průměrné hodnocení 3,34.

Polovina Čechů chce nosit roušky dál

Foto: ČTK / Michaela Říhová
Symbolem koronavirové epidemie se v Česku staly roušky. Češi si povinně zakrývali ústa a nos od 19. března. Vláda postupně zmírňovala opatření, kde všude je povinné je nosit. Nejdříve je lidé mohli sundat například při sportu v přírodě, studenti ve školách nebo nejmenší děti.

Od 25. května mohou venku sundat roušku všichni, pokud nebudou ostatní lidé blíž než dva metry. Pořád jsou ale povinné v obchodech, dopravě či na úřadech. Přesto přes 50 procent lidí v průzkumu uvedlo, že plánuje nosit roušku, i když to už nebude povinné.

"Svědčí to o tom, že velká část lidí se dál obává nákazy. To, že roušky chtějí nosit venku i za podmínek, že nechrání je, ale okolí, přitom názorně ukazuje, že se lidé někdy chovají spíš na základě emocí než racionálního uvažování. Pokud lidé kolem nich tuto ochranu mít nasazenu nebudou, potom je jejich vlastní roušky neochrání. Pokud se v jejich blízkém okolí nenachází jiná osoba, postrádá zakrytí úst a nosu venku naprosto smysl. Jde tudíž o jakýsi rouškový placeboefekt," míní komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman.

Krize ještě není za námi

Adam Vojtěch,  foto: ČTK / Michal Kamaryt
Z průzkumu také vyplynulo, že 51 procent respondentů nesouhlasí s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (ANO), který v polovině května prohlásil, že je koronavirová krize za námi, protože denně klesá počet nových případů.

Mezi lidmi, kteří se obávají přítomnosti koronaviru, jsou častěji ženy (57 procent) a starší lidé.

Naopak 45 procent respondentů se domnívá, že Česko krizi překonalo. Čtyři procenta respondentů situaci nedokázala posoudit.