Němečtí bojovníci proti nacismu by neměli být zapomenuti
Projekt "Zapomenutí hrdinové" mapoval osudy německých odpůrců nacismu. Někteří z nich byli po 2. světové válce postiženi v souvislosti s opatřeními, která byla v tehdejším Československu uplatňována proti tzv. nepřátelskému obyvatelstvu. Výsledky projektu byly shrnuty na konferenci, která proběhla v Ústí nad Labem.
Předseda dozorčí komise projektu Tomáš Kosta zavzpomínal na začátky "Zapomenutých hrdinů", u jejichž zrodu stál.
"Kterým směrem to půjde a jestli to projde, jsem nevěděl. V tu chvíli, kdy se to schválilo ve vládě, tak jsem věděl, že jsme prolomili jednu věc: že není kolektivní vina u žádného národa, že existuje vina i třeba stran a tak, ale ne národa. Že to je zpráva, kterou dáme ven a pokud ne, tak nemáme v Evropě i u těch našich sousedů, i když to bude těžké, být věrohodní."
Součástí konference bylo slavnostní otevření stálé výstavy Zapomenutí hrdinové a dokumentačního centra. Pozvání přijali i někteří pamětníci, mezi nimi také Werner Baier. Jako Němec musel za 2. světové války narukovat do wehrmachtu a dostal se na východní frontu.
"Já jsem byl v trestné rotě, my jsme hledali miny a tak a přitom jsme přešli frontu k Rusům. Potom jsem byl v Moskvě, tam byla škola německých antifašistů. Byli jsme školeni pro Národní komitét svobodného Německa, byli tam i Slováci a různí jiní a přišel tam jeden důstojník, který s námi hovořil o tom, jestli by nebylo lepší prolít krev pro Československo než pro Němce."
K osudům "zapomenutých hrdinů" se v budoucnu ještě vrátíme. Bude se jim věnovat některá z příštích historických rubrik.