Památky si návštěvnost chválí, novou atrakcí prázdnin jsou kukuřičná bludiště
Provozovatelé památek si pochvalují zájem lidí v první polovině prázdnin. Někteří hlásí rekordní návštěvnost. Některé kempy mají také plno, ale některé si stěžují na proměnlivé červencové počasí, které lidi odradilo. Například hrad a zámek Český Krumlov přilákal první prázdninový měsíc přes 80.000 lidí.
Počet turistů na Šumavě roste už pátým rokem
Mezi oblíbené cíle patří v létě i hory. "Hotely, penziony byly plné, i když turistů není tolik jako v předchozích dvou letech, kdy se lidé báli cestovat do ciziny," uvedla Lenka Kostlánová z infocentra v krkonošské Rokytnici nad Jizerou.Už pět let po sobě přijíždí na Šumavu stále více návštěvníků. Trend potvrzuje také letošních prvních sedm měsíců. Návštěvnická a informační centra očekávají, že návštěvnost letos meziročně vzroste zhruba o 20 procent, řekl ČTK mluvčí Národního parku Šumava (NPŠ) Jan Dvořák. Nejnavštěvovanějšími centry jsou otevřená obora s vlky v Srní a Kvilda s jeleny a rysy. Šumavu podle Dvořáka lidé vnímají jako jedno z mála míst, kde je ještě divočina.
Kukuřičná bludiště jsou na jižní Moravě novou atrakcí
Bludiště vysekaná v kukuřičných lánech jsou novou turistickou atrakcí, zvláště pro rodiny s dětmi. Vznikla na více místech v Česku, na jižní Moravě letos poprvé například v Břeclavi a Brně. Otevřela je firma Fit - Jump z Rychnova nad Kněžnou, v Česku jich provozuje 25. Inspirací se stala bludiště ve Spojených státech, Velké Británii či Německu. Cílem projektu je přimět děti k pohybu. Pro zemědělce jde o zajímavou možnost využití pole před sklizní.Aby si návštěvníci bludiště užili, musí kukuřice narůst do patřičné výšky. Někde se to letos zatím nepodařilo. Například ve Znojmě kukuřice dosahuje pouze 40 centimetrů a neodpovídá standardu, který by firma chtěla nabízet, tedy výšku bludiště od dvou do čtyř metrů.
Turismus v budoucnu výrazně ovlivní demografický vývoj
Demografický vývoj, vliv sociálních sítí a touha turistů po zážitcích na míru zásadně ovlivní způsob cestování a trávení dovolené v příštích deseti letech. Hotely v Evropě se tak musí připravit na změny. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Savills. Zvýší se počet turistů v důchodovém věku z EU, Asie a Blízkého východu. Více budou cestovat jednotlivci, a to napříč všemi generacemi. Hotely tak budou muset snížit nebo zrušit příplatky za jednolůžkové pokoje.Průměrný hotelový pokoj se podle studie zmenší ve prospěch společných prostor. Hotely se rozdělí do dvou skupin - on-line a off-line. Většina hotelů bude podle studie nabízet rychlé wi-fi spojení, které hostům umožní sdílet naživo každý moment jejich pobytu. Ty ostatní budou útočištěm pro cestovatele, kteří chtějí chránit své soukromí nebo zatouží po digitálním detoxu. Výrazně naroste zájem o ekoturistiku.
V Česku bylo loni celkem 9168 ubytovacích zařízení, z toho 60 pětihvězdičkových hotelů a 621 čtyřhvězdičkových. Jejich počet od roku 2012 každý rok mírně roste. Tříhvězdičkových hotelů bylo v roce 2016 celkem 1891 a penzionů 3450.