Lékaři, pacienti a vědci spustili petici za legální využití konopí k léčbě
Lékaři, pacienti a vědci spustili petici za legální využití konopí k léčbě roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby, rakoviny či AIDS. Argumentují výzkumy i praxí některých zemí. V Česku je realita často taková, že si lidé konopí sami vypěstují a užívají, ale ocitají se tak za hranou zákona. Jsou to desítky tisíc lidí, říká klinický psycholog a zakladatel střediska DROP IN Ivan Douda.
Například propagátora léčby konopím ze sdružení Konopí je lék Dušana Dvořáka potrestal soud za to, že vyráběl z rostlin masti a tinktury a rozdával je. Podle Ivana Doudy je třeba říkat, že konopí je droga, která má konkrétní rizika. Zároveň je však stovky let známé jako léčivá rostlina.
"A teď jde o to, jestli nám stojí za to, abychom fakticky neumožnili léčení lidem, kterým to může pomoci. Na to už existují tisíce a tisíce odborných studií, že to opravdu pomáhá. Myslím, že už je dlouho po dvanácté, kdy to mělo být umožněno. To, že spousta států, včetně 22 amerických už to umožnila, taky o něčem vypovídá."
Autoři petice říkají, že nechtějí legalizaci konopí jako rekreační drogy. Léčebné využití navíc podle průzkumů podporuje kolem 78 procent obyvatel. Kritici uvolnění konopí k léčbě naopak varují, že v Česku vyzkoušela marihuanu, tedy upravené konopí, polovina lidí od 15 do 34 let. V posledním roce kouřilo marihuanu 15 procent dospělých, podle loňské vládní zprávy o drogách je míra užívání marihuany mezi mladými v Česku nejvyšší v Evropě. Lékař a předseda pražské ODS Boris Šťastný uvedl, že je petice zbytečná. Lék z konopí už existuje.
"Vůbec nerozumím té petici, protože v ČR tato možnost existuje. 13. dubna tohoto roku Státní ústav pro kontrolu léčiv zaregistroval první přípravek, který se jmenuje Sativex a ten obsahuje konopí. Já jsem jednoznačně pro to, aby byly registrovány v odůvodněných případech léčivé přípravky s obsahem konopí. Pokud budou sloužit pacientům, je to jedině dobře. Já pouze nechci, aby tyto léčivé přípravky byly volně prodejné a také jsem proti legalizaci marihuany."
Lékaři tvrzení o dostupnosti léku však zpochybnili. Jak uvedla například Vendula Běláčková z Centra adiktologie, při ceně od 8000 korun se jedné téměř o prohibici, navíc neobsahuje celé spektrum kanabinoidů, stejně jako masti vyráběné z technického konopí. Velký rozdíl je podle psychologa Ivana Doudy mezi vnímáním tohoto problému mezi mladou, střední a starší generací."Ta mladá generace, až se dostane k tomu, že bude rozhodovat o zákonech, tak drtivá většina z nich prošla touto zkušeností. Možná se budou smát, jaké jsme měli kolem toho trápení, protože pro nás je to bohužel více téma ideologické a politické, než-li bychom o tom uvažovali pragmaticky."
Organizátoři petice žádají, aby čeští pacienti měli stejná práva na léčbu jako pacienti ve Švýcarsku, Španělsku, Kanadě, USA, Izraeli, Nizozemsku, Itálii či Německu. Zároveň by mělo být pěstování konopí pro léčebné a výzkumné účely přísně sledováno a měl by být určen kontrolní orgán, který zajistí dostupnost léčebného konopí a jeho derivátů pro pacienty.