Pacienti s cukrovou zkoušejí novinku. Hladinu cukru sleduje čip pod kůží
Možná ani nevíte, že ji máte. Cukrovkou trpí zhruba 8 procent obyvatel Česka a počet nemocných stále stoupá. Ročně jich přibude asi 10 tisíc. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze zatím jako jediná v Česku teď nabízí pacientům novinku - senzor zavedený pod kůží, který hladinu cukru sleduje. Jak na tom jste, se dozvíte ze svého mobilního telefonu.
"Tyhle nové systémy umožní snížit průměrnou glykémii. Když se sníží průměrná glykémii, klesá riziko závažných diabetických komplikací. Je spočítané, že klesne riziko komplikací v průměru o padesát procent. Závažné diabetické komplikace nejenže obtěžují toho pacienta, ale samozřejmě ho mohou také přivést k dřívější smrti."
Novinku zkouší dvacítka pacientů
Senzor vyjde na 60 tisíc korun ročně a diabetikům prvního typu ho hradí zdravotní pojišťovna. Přístroj vydrží asi půl roku. Nyní čip používá 20 pacientů.
V současné době trpí v Česku cukrovkou asi 850 tisíc lidí, dalších asi 200 tisíc o ní neví.
"Ten senzor vysílá informace do mobilního telefonu, to znamená, že pacient dostává každých 5 minut informaci o tom, jak se vyvíjí jeho glukóza v podkoží. Je tam malinké zpoždění mezi krví a podkožím. To znamená, jestliže senzor ukazuje hodnotu, která se blíží hypoglykemii, tak v krvi už může být," dodává lékař Jan Šoupal.
A jak to vypadá v reálu?
"On zabrní - dlouze 3x a když mám hypoglykemii, tak 9x po krátkých intervalech," přibližuje jeden z pacientů, pan Vladimír. Podkožní kapsle je asi centimetr dlouhá a tři milimetry široká. V místě senzoru se na kůži přilepí malá krabička a ta vysílá údaje do telefonu.
V současné době trpí v Česku cukrovkou asi 850 tisíc lidí, dalších asi 200 tisíc o ní neví.