Praha - Prčice. Pochod s nejdelší a nejmasovější tradicí se šel poprvé před 55 lety
Dálkový pochod Praha Prčice patří k pochodům nejmasovějším a s nejdelší tradicí. Dokonce se dostal i do písničky. Narušit ho dokázala až epidemie koronaviru.
Poprvé se turisté na trať vydali 17. dubna 1966. Bylo jich tehdy skoro pět stovek a ve středočeské krajině na ně čekala vzdálenost 100.000 loktů českých, což je asi 60 kilometrů. Letos na turisty čeká 17 tras pro pěší a čtyřech pro cyklisty. Kvůli koronaviru ho pořadatelé odložili na 13. června.
Manželka řekla: Běžte už s tím do prčic! A tak šli
Prčice se dostaly i do trošku nezdvořilé výzvy "Jdi do prčic!" Nevíme, co je na tom pravdy, ale prý tato lidová nadávka inspirovala myšlenku dálkového pochodu. U jejího zrodu stáli propagátoři turistiky Stanislav Rataj, Jiří Dvořák a Karel Kulle.
Podle tradované verze hledali vhodný cíl pochodu tak dlouho, až manželce jednoho z nich došla trpělivost. Diskusi proto rázně ukončila slovy: "Je čas na oběd, běžte s tím už do prčic!" A tak šli.
První ročníky byly tematické
Původně se chodila jedna trasa. První ročník například nesl podtitul Sukovou cestou a jeho pětašedesátikilometrová trasa vedla přes Křečovice, kde se skladatel Josef Suk narodil.
Druhý ročník byl v duchu hesla Za zlatem z Jílového. Jeho motivem se stalo hledání zlatonosných míst na trase pochodu. Poprvé si mohli turisté vybrat trasu na jaře 1970. Postupně se výběr různě dlouhých cest rozšiřoval.
Láká mě velice pochod Praha - Prčice, zpívá Ivan Mládek
Nejmasovějším se stal pochod Praha Prčice v 80. letech. V roce 1981 šlo do Prčic téměř 36 tisíc lidé. V květnu 2019 to bylo o 10 tisíc lidé méně. Pochod zpopularizoval i film Karla Kachyni Kam pánové, kam jdete. O pochodu uslyšíte i v písničce Ivana Mládka, kde zpívá Láká mě velice pochod Praha Prčice.
Účastníkům pochodu zůstává zajímavý suvenýr - plastová botička, která má každý rok jinou barvu a říká se jí prčický škrpál. První čtyři ročníky byla odměnou stužka.