Premiér počká s prolomením limitů těžby na názor Ústeckého kraje

Foto: Tomáš Adamec, ČRo

Těžba uhlí se zatím na Mostecku rozšiřovat nebude. Vláda chce respektovat rozhodnutí občanů a krajského zastupitestva. Tak zareagoval premiér i ministr průmyslu na diskusi, zda prolomit limity těžby uhlí, což by znamenalo zánik pro některé vesnice. Podle odborníků je v lokalitách, kde se o těžbě uvažuje, zásoba uhlí na sto let. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Foto: Tomáš Adamec,  ČRo
Usnesení o územních limitech přijala vláda v roce 1991, aby ochránila obce před likvidací kvůli rozšiřující se těžbě uhlí. Energetická koncepce státu však nadále počítá s hnědým uhlím jako strategickou surovinou. I když výslovně limity neruší, přesto uvažuje o jejich racionálním přehodnocení. Pokud by těžba uhlí pokračovala, zmizely by z mapy například obce Horní Jiřetín a sousední Černice. Petici za jejich zachování podepsaly tisíce lidí z obcí a měst po celé zemi. Dopis premiérovi adresoval i bývalý prezident Václav Havel. Proti prolomení limitů je i ministerstvo životního prostředí, které chce, aby byly zásoby za jejich hranicí odepsány.

"Vláda nebude projednávat prolomení limitů ani odpis zásob hnědého uhlí do doby, než bude schválen a projednán územní plán Ústeckého kraje. Vláda bude respektovat rozhodnutí občanů Ústeckého kraje,"

uvedl ministr průmyslu Milan Urban. Premiér Jiří Paroubek bude v Ústeckém kraji v létě kandidovat jako lídr ČSSD do sněmovních voleb a tato otázka by se mohla stát jablkem sváru. Premiér připouští v této souvislosti i referendum.

Ministr průmyslu Milan Urban
"Pokud bude schválen parlamentem zákon o krajských referendech, tak je možné, že by se použil i tento instrument pro to, aby se zjistilo, jaká je vůle občanů."

"Ten zákon by muselo přeložit krajské zastupitelstvo, které má možnost zákonodárné iniciativy a pokud tak chce udělat, musí rychle, protože sněmovna skončí v červnu volbami a je jasné, že zákony, které jsou do ní předloženy, padají pod stůl pro novou sněmovnu,"

dodává ministr Urban. V obcích, kterým by v případě těžby hrozilo zničení, už referendum v loňském roce proběhlo. Mělo však spíše orientační hodnotu. Odpovědět na otázku, zda si přejí zachování obce, přišlo podle starosty Horního Jiřetína Branka Glavicy 76 procent obyvatel.

Most,  foto: Denisa Tomanová
"A 96 procent voličů řeklo své ano. Nálada tady byla všelijaká, začaly se stavět nové rodinné domky, ale těžební společnost by asi chtěla jít dál, nahoru k nám a vytěžit tu obec. Lidé jsou teď po referendu takoví sebejistí, že zůstane obec zachovaná."

Jak po referendu uvedla mluvčí Mostecké uhelné společnosti Liběna Novotná, podle názoru firmy byly limity spíše odrazem tehdejší politické situace, kdy lidé měli v živé paměti jakým způsobem se likvidovaly obce před rokem 1990, jako třeba obec Libkovice.

"Dneska, pokud by došlo k nějaké další těžbě za územními limity, by se případ Libkovic už v žádném případě neopakoval, protože dneska už žádné takové kroky nelze činit bez dohody se samosprávou, s obyvateli obce."

Podle hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce by měla rozpor mezi územními limity a koncepcí energetiky vyřešit vláda.