Spor o Českou televizi neutichá

Logo České televize

Situací ve veřejnoprávním médiu se na svém mimořádném zasedání zabývala i poslanecká sněmovna. Po čtrnácti hodinovém jednání nakonec vyzvala nového generálního ředitele Jiřího Hodače k rezignaci. Informuje Jaromír Marek.

Situace v České televizi dramaticky rozhýbala českou politickou scénu. Premiér Miloš Zeman vystoupil v průběhu zasedání poslanecké sněmovny s ostrou kritikou prezidenta Václava Havla a nepřímo jej vyzval k odchodu.

"Každý z nás, byť by to i byla hlava státu, kdo vyzývá k porušování platných zákonů, nemá v české politice co dělat."

Václav Havel se totiž už před časem postavil na stranu nespokojených televizních redaktorů a nepřímo je podpořil v jejich boji proti platnému zákonu. Tehdy zdůraznil, že duch a smysl zákona jsou víc než jeho litera a že jsou chvíle, kdy se občané mohou proti špatnému zákonu postavit. Proti nařčení ze strany premiéra se ohradil prezidentův mluvčí Martin Krafl.

"Taková nařčení jsou věcne zcela nepodložená a prezident Havel se proti nim důrazně ohrazuje. Václav Havel očekává omluvu od všech, kdo jeho slova hrubě desinterpretovali."

Na straně nového vedení televize, která se už třetí týden zmítá v hluboké krizi, zůstala už jen Občanská demokratická strana. Přesto její předseda Václav Klaus z titulu své funkce předsedy poslanecké sněmovny, vyhlásil stav legislativní nouze, který by měl přispět k přijetí novely televizního zákona. "Podle mého nejlepšího svědomí a vědomí a přesvědčení ten zákon v pátek bude schválen. Proto jsem taky vyhlásil tu legislativní nouzi, aby schválen být mohl a abych touto cestou přispěl k vyřešení této otázky".

Nový televizní zákon by měl především řešit odpolitizování veřejnoprávních médií. Rada České televize, která rozhoduje mimo jiné o osobě generálního ředitele, by se nadále neměla volit podle politického klíče. To by mělo, podle navrhovatelů zákona, vést k posílení nezávislosti České televize.