Velké Březno - jeden z nejmenších zámků v Česku, kde žily čtyři generace rodu Chotků

Dnes navštívíme zámek i pivovar v obci Velké Březno nedaleko Ústí nad Labem. Zdejší zámek je jedním z nejmladších a nejmenších v Česku. Žily tu čtyři generace rodu Chotků. Pobývala tu i Žofie Chotková, která se později stala manželkou následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Zajímavá je i pověst, jak Chotkové ke svému erbu přišli.

Státní zámek Velké Březno je jeden z nejmladších, ale zároveň i jeden z nejkrásnějších zámků v Česku. Byl postaven za pouhé tři roky. Své brány otevřel zakladatelům zámku hraběcímu rodu Chotků v roku 1845.

"Zámek si nechal postavit hrabě Karel Chotek nejvyšší purkrabí království českého. Tady v Čechách vlastně zastupoval císaře,"

uvedla průvodkyně Hana Kinská. A jak dodala, původně měl zámek úplně jinou podobu než dnes. S trochou nadsázky se dá říct, že připomínal nádraží. Ukazuje to malá litografie u dveří.

"Vypadal opravdu velice jednoduše, připomínal nádražní budovu. V té době to však byl velmi moderní styl. Začínala se stavět nádraží, takže v tomto empírovém stylu si nechal Karel Chotek zámek postavit. V prvním patře je velký neboli společenský sál a na portrétu je tu zakladatel zámku hrabě Karel Chotek. Je tam jako držitel Řádu zlatouho rouna, což bylo vysoké vyznamenání. Na jeho obraze stojí stříbrná váza, kterou mohou návštěvníci v místnosti i reálně vidět. Vázu dostal hrabě Chotek od Pražanů za svoje zásluhy o rozvoj Prahy. V Praze je dodnes Chotkova silnice a Chotkovy sady. Do dnešní podoby pak nechal zámek přestavět vnuk Karla Chotka. Tyto úpravy trvaly 25 let, až do roku 1910. Mělo to tu být velice honosné, ale pak už měli málo financí, takže jenom malá část úprav se uskutečnila."

Chotkův vnuk nechal zámek přestavět ve stylu romantické novorenesance. Jeho interiéry připomínají život této šlechtické rodiny na konci 19. století. To byla i doba, kdy na zámku žila Žofie Chotková, vnučka zakladatele zámku. Ta se později stala manželkou následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. A spolu s ním sdílela i krutý osud. V roce 1914 byla zastřelena při sarajevském atentátu, kterým začala 1. světová válka.

Zámek je obklopen nádherným, na Ústecku jedinečným přírodním anglickým parkem s množstvím vzácných stromů a keřů.

"Má pět hektarů. V dolní části je rybníček a vodotrysk a nahoře v parku ještě plavecký bazének postavený počátkem 20. století. Okolo jsou kopce Českého středohoří a velký kopec proti zámku se jmenuje Kozí vrch."

Na krajinu Českého středohoří a do parku je krásný výhled právě z tanečního sálu. Hrabě Chotek tu pobýval na penzi a tancování si už zřejmě moc neužil. Zakladatel zámku však velmi miloval hudbu a sám hrál dobře na klavír. Však je na zámku také hudební salón. Hrabě Chotek byl velkým obdivovatelem a také přítelem skladatele Franze Liszta, který mu v roce 1840 dokonce věnoval jednu ze svých klavírních skladeb, tzv. Husitskou píseň. Liszt také zámek několikrát navštívil. Jeho nejslavnější vystoupení se uskutečnilo na přelomu srpna a září roku 1853, kdy zde koncertoval při oslavách narození Chotkova vnuka Karla.

Z doby hraběte Chotka se na na zámku dochoval v hojné míře i nábytek. Třeba zajímavá skříň.

"Měl ji ve svém úřadě v Praze a říká se, že když z Vídně dostal nějakou výtku nebo napomenutí, tak ty dokumenty uložil právě do téhle skříně. Podle velikosti můžeme soudit, že toho možná bylo dost."

V pracovně hraběte je také originál dopisu, který napsal. Další zajímavostí je skříňka, která uvnitř vypadá jako japonský palác.

"Je tam schodiště, balkónky, dveře se dají otevírat nebo posunovat. Výroba byla dost složitá. Například lakování se dělalo až ve dvaceti vrstvách. Poslední se provádělo na moři za bezvětří, aby ve vzduchu nebyl prach, aby ani prášek na ten lak neusedl a bylo to úplně dokonalé."

Na podzim budou ke Dnům evropského bohatství na zámku otevřeny nové místnosti - dětský pokoj s dobovými hračkami, pokoj mladého hraběte Karla Chotka nebo dobová secesní koupelna. Na zámku totiž žily čtyři generace Chotků, kteří mají zajímavý erb. Je na okně knihovny a představuje poloviční kolo. Jak k němu přišli?

"Stará pověst praví, že předek Chotků zachránil svému panovníkovi zlatý poklad tím způsobem, že pruty zakoval do kola. Pak přejeli nebezpečné území, kola rozlomili a pruty vyndali."

Chotkové žili na zámku sto let - až do roku 1945. Pak byl zámek zestátněn, byla tu politická škola, dětský domov. Později tu měl být depozitář zámeckých knihoven, ale pak se rozhodlo, že zámek se opraví a zpřístupní. Významná byla jednak osobnost zakladatele, navíc se dochovalo i hodně původního zařízení, uvedla průvodkyně Hana Kinská.

"Poslední majitel, tedy pravnuk zakladatele se s manželkou v roce 1945 vystěhoval do Německa. Přihlásili se k německé národnosti. Oba tam zemřeli nedlouho po sobě v roce 1970 a děti neměli. Takže ten rod vymřel. Jeho sestry, jedna spáchala sebevraždu. Ve 22 letech z nešťastné lásky skočila z okna a druhá vstoupila do kláštera. Ta zemřela ve 49 letech. A tím rod Chotků vymřel, protože i jediný syn z dolního zámku, bratr Žofie Chotkové, byl také bezdětný."

Pokud se turisté chtějí po návštěvě zámku osvěžit, mohou zavítat do nedalekého pivovaru. Na zdejším pivu je totiž zobrazen nejportrétovanější Čech - pan Cibich. Na etiketách, reklamních cedulích, i propagačních materiálech se objevuje od roku 1906. Jeho tvář si půjčila řada pivovarů z celého světa. Objevuje se na pivu ve Vietnamu, v Itálii, ve Francii, v Americe, v Kostarice či Uruguayi.

Foto:www.zamek-vbrezno.cz