Portál IN MEMORIAM připomíná památku vojáků, kteří padli v misích

Pietní místo připomínající vojáky české strážní roty, kteří před třemi roky padli v Afghánistánu, foto: 8.strážní rota Bagram/inmemoriam.army.cz

Památce českých vojáků, kteří padli v novodobých misích, je věnován portál IN MEMORIAM. Spustilo ho ministerstvo obrany, které ho označuje jako virtuální památník. Cílem je zveřejnit životní příběhy padlých vojáků. Jsou tu životopisy 37 válečných veteránů, jejich fotografie ze služby i civilního života, i fotografie místa, kde jsou pohřbeni.

Ministr obrany Martin Stropnický během návštěvy českých vojáků na základně Bagram,  foto: archiv Armády ČR
Hlavním posláním je dát jména a tváře lidem, kteří v zahraničních misích nasazovali svůj život a v důsledku tragických událostí ho předčasně ztratili. Stejnojmennou výstavu představil už loni ministerský pár při pravidelném setkání s rodinami vojáků, kteří zemřeli při výkonu služby.

Sebevražedný atentátník zabil pět českých vojáků

Posledními, kteří zemřeli na zahraničních misích, byli před třemi lety rotmistr David Beneš, četař Ivo Klusák, desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř a rotmistr Jaroslav Lieskovan. Zahynuli po útoku sebevražedného atentátníka nedaleko afghánského Bagramu.

"Lidé začali nosit květiny a zapalovat svíčky naprosto spontánně před budovou generálního štábu, kde je ale pomník věnovaný druhé světové válce. A najednou jsme si uvědomili, že chybí pomník mužům a ženám, kteří přišli o život jako příslušníci Armády České republiky," vysvětlil ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík s tím, že ministerstvo plánuje v Praze časem postavit i kamenný památník.

Atentát u základy Bagram si připomněli vzpomínkovým během

Foto: Jan Varga/inmemoriam.army.cz
K atentátu u základy Bagram, který nepřežili také afghánští policisté a několik dětí, se přihlásilo hnutí Tálibán.

"Můj syn mi to celé vyprávěl. Skupina studentů z místní náboženské školy se shromáždila kolem vojáků a pak náhle přišel výbuch. Mnoho žáků zemřelo a další jsou ranění," popsal před třemi lety jeden z Afghánců útok sebevražedného atentátníka na vojáky z Chrudimi a Žatce.

K uctění památky vojáků se letos na základně na Mezinárodním letišti Hamida Karzáího v Kábulu uskutečnil vzpomínkový běh. Běžely se dvě míle a největší zastoupení měli Češi. Běhu se účastnila řada příslušníků koaličních armád.

Výbušnina zasáhla i auto na inspekci

Při útoku sebevražedného atentátníka zemřel v roce 2008 v afghánském městečku Gerešk také poručík Milan Štěrba a pár týdnů po něm při inspekci obce Aynak další voják praporčík Radim Vaculík. Takto událost popsala tehdejší armádní mluvčí Jana Růžičková:

"Vozidlo Humwee bylo zasaženo improvizovaným výbušným zařízením. Vojákům byla po incidentu na místě poskytnuta první pomoc a následně byli vrtulníkem transportováni do vojenské nemocnice v Bagramu. Po převozu jeden z vojáků, rotný R.V. bohužel svému zranění podlehl."

Do misí se zapojilo přes 13 tisíc mužů a žen

Do dnešního dne se do zahraničních misí zapojilo přes třináct tisíc mužů a žen. Vojáci umírali nejen v boji, ale i při tragických nehodách, náročném výcviku anebo v důsledku zákeřné nemoci.

Počet žijících veteránů odhaduje Eduard Stehlík na asi 500 druhoválečných a víc než 13 tisíc novodobých.

Bývalí vojáci mají problémy s hledáním nového zaměstnání

Čeští vojáci na misi,  foto: archiv Armády ČR
Na problémy bývalých vojáků s hledáním nového zaměstnání dlouhodobě upozorňují neziskové organizace. Ministerstvo obrany proto předložilo koncepci péče o tyto vysloužilce.

Někteří veteráni by mohli najít práci třeba u pražské zdravotnické záchranné služby. Ta jim nabízí tříměsíční rekvalifikační kurz, po kterém můžou bývalí vojáci nastoupit třeba jako řidiči sanitek.

"Výhoda pro vojáky je režim, protože na něj byli zvyklí a záchranka je režimové pracoviště. Pro nás bude výhoda, že budeme pracovat s lidmi, kteří jsou zvyklí disciplíně, a samozřejmě vítáme fyzickou zdatnost. K armádě patří také sebeobrana, a ta je bohužel v našich ulicích někdy potřeba. Tím získáme i další profesionály, kteří se můžou v rámci našeho vzdělávacího a výcvikového střediska podílet na výcviku našich civilních zaměstnanců,"řekl ředitel pražských záchranářů Petr Kolouch.

Zatím se do kurzu přihlásilo osm zájemců. Nastoupit by měli na podzim. Ministerstvo obrany pro armádní vysloužilce loni otevřelo také komunitní centrum v Brně. Další plánuje vybudovat v Praze nebo v Táboře.